Ishrana akvarijumskih riba nije samo puko davanje hrane vec se slobodno moze reci da je to pravo umece. Nije svejedno koliko puta na dan se hrane, niti kojom hranom ili kolicinom kolicinom hrane ribe. Treba pre svega znati sta se zeli takvom ishranom postici.
Svi se akvaristi secaju pocetka kad su bili uceni da treba hraniti cesce a po malo. Ovo pravilo jeste zlata vredno, ali kao i svako drugo ima izuzetaka. Ono vazi samo kod ishrane riba koje su relativno mlade, u ukrasnom akvarijumu.
Ribe koje se namenjuju mrestu treba hraniti jace, prvenstveno kvalitetnom zivom i suvom hranom. Ovo treba raditi dve tri nedelje, ne duze, jer dobra dobra kondicija nije isto sto i tovljenje koje moze biti cak i stetno. Ukoliko nema mresta treba prestati sa jakom hranom i preci na rezim obicne. Veoma je vazno i kod zivorotki u toku bremenitosti odrzavati dobru kondiciju kvalitetnom hranom u dovoljnoj kolicini kako ne bi doslo do uginuca ovih riba usled iscrpljenosti posle nekoliko kocenja. To vazi i za sve ostale ribe u periodu posle mresta. No ne treba ni preterivati. Akvaristi koji zude da ponovo uvedu par u mrest obicno hrane ribe jako i puno sto rezultira mrestom, ali ima i svoju losu stranu. Ribe koje se jako cesto mreste zive znatno krace od riba koje taj prirodni proces prodju bez forsiranja. U ishrani ima nekih malih finesa. Nije to nikakva umetnost, vec umece koje se stice vremenom, iskustvom, ali i malim razmisljanjem i pracenjem stanja u akvarijumu. Stoga se ne treba plasiti jakog hranjenja vec treba znati sta se zeli od riba i predpostaviti sta one zele i mogu da ucine za vas.